Mapa Wenecji

Mapa Wenecji pozwala nam lepiej zorientować się w tym jednym z najbardziej rozpoznawalnych miast Europy. Okazuje się, że to, co urzeka turystów, czyli skomplikowana plątanina mniejszych i większych uliczek, najczęściej jest również ich zmorą. Okazuje się bowiem, że w tych urokliwych korytarzykach między budynkami niezwykle łatwo się zgubić. Chociaż taka sytuacja może na pozór wydawać się magiczna, to zapewniamy, że po dłuższym czasie, zwłaszcza gdy nie znamy języka, by zapytać o drogę, staje się przerażająca. A przecież, by tego uniknąć, wystarczy dobra mapa Wenecji.

Mapa Wenecji
Mapa Wenecji / Ciekawe miejsca, zabytki, atrakcje i komunikacja miejska

To właśnie temu zagadnieniu postanowiliśmy poświęcić poniższy poradnik. Podpowiadamy, jaka mapa Wenecji jest najlepsza i jaką warto zabrać ze sobą w podróż. Znajdziecie u nas ogólny plan miasta, ale też mapę zabytków, kolei miejskiej i innych ciekawych miejsc w Wenecji.

Położenie Wenecji na mapie Włoch

Wenecja jest miastem w północnej części Włoch, położonym bezpośrednio nad Adriatykiem. Wbrew pozorom, duża jej część jest położona na lądzie, jednak najbardziej rozpoznawalna okazuje się historyczna dzielnica miasta, bezpośrednio na wodzie. Centrum Wenecji, jakie oglądamy na zdjęciach, w przewodnikach turystycznych i podczas podróży, zostało wybudowane na fundamentach wspartych o specjalne kolumny, wbite w dno morza. To właśnie dlatego położenie Wenecji jest tak niezwykłe.

Poniższa mapa przedstawia, w której części Włoch musimy szukać tego urokliwego ośrodka turystycznego, stanowiącego bodaj najbardziej znane miasto w kraju .

Jaką mapę Wenecji zabrać ze sobą w podróż

Wycieczka do Wenecji to niezapomniana przygoda, która pozostanie z nami na zawsze, niezależnie od tego, jak wiele znanych miast byśmy odwiedzili. To po prostu kultowy ośrodek turystyczny, mający niepowtarzalny klimat. By go docenić, trzeba go zobaczyć. Jednak kiedy wybieramy się w podróż, dobrze się odpowiednio do niej przygotować.

Jaką mapę Wenecji zabrać ze sobą? Wiemy, że czasem trudno porzucić przekonanie do tradycyjnych rozwiązań, jednak warto to zrobić. Papierowa mapa Wenecji ma swoje uroki. Możemy na niej zaznaczać i robić notatki. Szybko się jednak dezaktualizuje, a także, w zależności od tego, jak bardzo jest szczegółowa, nie uwzględnia wszystkich zaułków i zakamarków. Poza tym w Wenecji poruszamy się głównie pieszo (chyba że akurat płyniemy gondolą), więc nie zawsze będziemy mieli miejsce, by ją wygodnie rozłożyć.

W tej perspektywie warto zaopatrzyć się w wirtualną mapę Wenecji. Możemy mieć ją za darmo w swoim smartfonie lub tablecie, który najpewniej i tak weźmiemy ze sobą w podróż. Taka mapa Wenecji służy nie tylko do wyznaczenia trasy z wybranego punktu do innego miejsca na terenie miasta. Możemy znaleźć także sklepy, lokale gastronomiczne czy inne miejsca użyteczności publicznej oraz sprawdzić opinie na ich temat, pozostawione przez innych turystów. Sami zobaczcie na poniższym przykładzie .

Mapa kolejki miejskiej w Wenecji

Zastanawiacie się, jak dotrzeć do Wenecji, a może szukacie alternatywy dla pieszych spacerów? W takim razie poniżej prezentujemy mapę kolejki miejskiej w Wenecji. Ze względu na konstrukcję miasta i ogromną wartość wpisanych na listę UNESCO zabytków, komunikacja publiczna nie jeździ po całym mieście. Nie jest to jednak zbyt duża przeszkoda, ponieważ piesze pokonanie całego miasta z jednego krańca na drugi nie powinno nam zająć więcej niż godzinę, a dodatkowo mamy też gondole.

Kolejka miejska w Wenecji to jednak prosty sposób, by dostać się do historycznej części miasta z obszaru położonego na lądzie. Jest tańsza od taksówek czy wynajętego samochodu. Jak wygląda jej trasa? Zobaczcie na poniższej mapie Wenecji.

Mapa kolejki miejskiej w Wenecji
Mapa kolejki miejskiej w Wenecji / źródło: UrbanMap.com

Mapa kanałów w Wenecji

Głównym środkiem transportu publicznego w historycznej części miasta pozostają gondole, które możemy dostrzec na niemal każdym przewodniku turystycznym czy pocztówce. Oczywiście, na nasze standardy jest dość drogo, ponieważ trasy nie są długie, a ceny całkiem spore, jednak warto choć raz zakosztować tego klimatu.

Pomoże nam w tym poniższa mapa Wenecji. Prezentuje ona kanały znajdujące się w tym mieście, w tym Canal Grande, a także miejsca, w których możemy wsiąść do gondoli.

Mapa kanałów w Wenecji
Mapa kanałów w Wenecji / źródło: maps-venice.com

Mapa zabytków w Wenecji

Z czego znana jest Wenecja? Przede wszystkim z zabytków! Historia miasta sięga ponad półtora tysiąca lat wstecz. Chociaż w średniowieczu miasto pozostawało pod wpływem Bizancjum, to stanowiło odrębną i niezależną Republikę Wenecką, i to aż do 1797 roku. To właśnie z okresu niezależności pochodzą najwspanialsze zabytki, w które obfituje mapa Wenecji.

Mapa zabytków w Wenecji
Mapa zabytków w Wenecji / źródło: Lovetotravel.pl

Jakie obiekty możemy tu wymienić? Warto wspomnieć choćby o znanej na cały świat Bazylice św. Marka i Placu św. Marka, a także o Pałacu Dożów, Wieży Zegarowej, czterech synagogach, Prokuracji Starej i Nowej oraz wielu innych. To właśnie one nadają miastu cudowny klimat, gdzie historia chętnie podaje dłoń współczesności. Mapę zabytków w Wenecji znajdziecie poniżej, choć oczywiście trudno byłoby ująć na planie wszystkie ciekawe miejsca, które warto zwiedzić .

Mapa dzielnic w Wenecji

Chociaż podział administracyjny zwykle nas nie interesuje, mapa Wenecji, uwzględniająca dzielnice, również może się nam przydać. Chodzi o sytuację, gdy ktoś miejscowy lub bardziej zorientowany turysta tłumaczy nam położenie wybranych zabytków, używając właśnie nazw dzielnic. Poniżej znajdziecie plan miasta z naniesionym podziałem administracyjnym.

Mapa dzielnic w Wenecji
Mapa dzielnic w Wenecji / źródło: Paris10.pl

Mapa Wenecji / Podsumowanie

Którą z przedstawionych przez nas map Wenecji uważacie za najbardziej użyteczną? Czeka Was pierwsza podróż do tego miasta, a może macie jakieś doświadczenia w tym temacie? Jesteśmy ogromnie ciekawi, jakie miejsca na mapie Wenecji możecie wskazać jako te, które trzeba zwiedzić. Chodzi nam nie tylko o zabytki i atrakcje turystyczne, ale też o hotele, restauracje i inne lokale. Dajcie znać w komentarzach, liczymy na gorącą dyskusję!

A jeśli jeszcze wahacie się, czy warto odwiedzić Wenecję, koniecznie obejrzyjcie poniższy film. Chociaż uroku tego miasta nie da się oddać wyłącznie obrazem, z pewnością stanowi on doskonałą zachętę, by zobaczyć więcej .

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

|| »

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *