Podstawki samochodowe

Podstawki samochodowe to narzędzie, które przyda się każdemu kierowcy. Inaczej nazywane są kobyłkami. Ten sprzęt może przydać się w najmniej oczekiwanym momencie, kiedy nawet się tego spodziewamy. W dłuższej podróży, w domu, a nawet w drodze na zakupy. Zapewne jednak wielu nie wie czym są podstawki samochodowe.

W poniższym poradniku podpowiemy Wam co to są kobyłki, komu mogą się przydać oraz komu. Podpowiemy także jak z nich korzystać i jakie wybrać. Koniecznie zajrzyjcie co jest dalej.

Czym są podstawki samochodowe?

Podstawki samochodowe to inaczej kobyłki, czyli podpory samochodowe. Doskonale sprawdzają się, gdy umieścimy je pod samochodem, a następnie podniesiemy nad ziemią. To urządzenie pozwala nam korzystać z niego w każdej chwili, ze względu na niewielką budowę. Podstawki samochodowe zmieszczą się w każdym bagażniku. Kiedy mogą się przydać? W każdej chwili, gdy musimy dokonać drobnych napraw pod samochodem, a nie mamy w pobliżu mechanika.

Podstawki samochodowe
Podstawki samochodowe – opinie, ranking, cena

Jakie podstawki samochodowe wybrać i kupić?

Jeśli nie wiemy, które podstawki samochodowe powinniśmy kupić, warto zastanowić się jakie mamy auto, a więc jakie parametry i funkcje powinny mieć kobyłki. Przed zakupem ważne będzie, aby sprawdzić następujące elementy:

  • materiał wykonania,
  • budowa podstawek,
  • podparcie,
  • blokady,
  • bezpieczeństwo,
  • parametry,
  • kolory.

Zobacz: Mapa Wenecji

Materiał wykonania podstawek samochodowych

Podstawki samochodowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Jedne będą formowane plastycznie, inne odlewane. Mogą mieć elementy plastikowe lub być wykonane tylko z metalu. Bardziej wytrzymałe są te odlewane. Ich ścianki są znacznie grubsze, dlatego polecane są do cięższych samochodów. Te formowane plastycznie możemy wykorzystywać w stosunku do mniejszych pojazdów. Warto wybrać podstawki samochodowe, które są wykonane z grubej stali. Wtedy mamy solidną i sprawną konstrukcję.

Budowa podstawek samochodowych

Podstawki samochodowe powinny być solidne, w końcu mają podnieść nasz samochód. Możemy wyróżnić budowę poziomą, która jest wzmacniana prętami. Są one wtedy bardziej wytrzymałe. Możemy też natrafić na takie, które nie mają pręta. Wtedy są one mniej wytrzymałe, ale za to bardziej stabilne. Które wybrać? To zależy od nas i naszego samochodu. Musimy po prostu mieć pewność, że dana kobyłka będzie w stanie unieść ciężar naszego pojazdu.

Podparcie podstawek samochodowych

Musimy być pewni, że podłoże, na których będą stać podstawki samochodowe jest twarde. W innym przypadku kobyłki będą się zapadać, a co za tym idzie nasz samochód nie będzie na nich stabilny. Nierównomierne podłoże może doprowadzić do zapadnięcia tylko jednej strony i pojazd po prostu spadnie na bok. To może spowodować nie tylko ogromne straty finansowe, ale to także poważne zagrożenie dla nas samych i innych uczestników ruchu drogowego. Warto zatem, aby kobyłki były zakończone szeroką stopą, przez co nie wbijają się w ziemie pod naporem auta.

Zbyt duży ciężar samochodu, czyli używanie podstawek samochodowych do nieodpowiedniego ciężaru pojazdu może doprowadzić do ich połamania. To znów niebezpieczna sytuacja, gdyż znów nasze życie i życie innych uczestników ruchu drogowego może być zagrożone.

Kobyłki należy też umieścić w takim miejscu auta, które producent wskazał. Czyli jakie? Tego dowiemy się z podręcznika użytkowania który każdy samochód ma w zestawie podczas jego zakupu. Zazwyczaj są to obszary krańców progów samochodu.

Blokady podstawek samochodowych

Blokady podstawek samochodowych pozwalają zachować wysoką jakość produktu. Dzięki nim kobyłki są dużo mocniejsze, a nasze auto bezpieczniejsze. Dzięki blokadą podstawki samochodowe mogą unieść pojazdy o większym ciężarze. Podwójna blokada pozwala maksimum bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo podstawek samochodowych

Bezpieczeństwo to najważniejszy element podczas korzystania z podstawek samochodowych. Musimy je zapewnić sobie i innym. Pamiętajmy, by wybierać tylko takie produkty, które są przeznaczone do ciężaru naszego auta. Warto aby podstawki samochodowe miały dodatkowe kliny zabezpieczające.

Gumy pozwalają dodatkowo zabezpieczyć podstawki samochodowe. Siodło bez gumy znacznie pogarsza obsługę. Wtedy progi mogą być powyginane. Może też pozdzierać się lakier na podciągach, przez co będą nieestetycznie wyglądać. Warto zatem postawić na kobyłki, które mają duże siodło z dodatkowo wyposażoną gumą zabezpieczającą.

Jakie podstawki samochodowe
Jakie podstawki samochodowe są najlepsze – opinie, cena, ranking

Parametry podstawek samochodowych

Parametry podstawek samochodowych mogą się nieznacznie różnić, w zależności od tego, dla jakiego ciężaru auta będzie przeznaczony. Mniejsze auta nie wymagają dużych kobyłek, większe samochody już tak. Średnie parametry to około 200mm – 400 mm wysokości. Dzięki temu mamy szeroki zakres regulacji wysokości. Wymiary podstawy wynoszą zazwyczaj 258 mm x 258 mm.

Kolory podstawek samochodowych

Choć kolor to nie ważny element, warto wspomnieć, że mamy do wyboru wiele gam. Jeśli nam zależy możemy więc wybrać coś dla siebie, co będzie w naszym guście.

Jak używać podstawek samochodowych?

Jak używać podstawek samochodowych, aby nic nie zniszczyć? Wykonując jakiekolwiek prace przy samochodzie oraz używając różnych narzędzi powinniśmy dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo. Ważne, aby samochód był bezpiecznie umieszczony na kobyłce. Musimy więc prawidłowo ją ustawić, aby zapewniła stabilność będącemu na niej pojazdowi.

Na początek pamiętajmy, że kobyłki muszą być ułożone na twardej i równej powierzchni, aby się nie zapadły pod ciężarem samochodu. Do tego nie należy zapominać, by zaciągnąć hamulec ręczny i „wrzucić” bieg. Pod koła możemy też położyć jakieś deski czy kawałki drewna, które uniemożliwiają toczenie się auta.

Gdy jesteśmy już odpowiednio przygotowani, czujemy się bezpiecznie, możemy umieścić podstawki samochodowe w specjalnym do tego przystosowanym miejscu, najczęściej są to miejsca przy progu pojazdu.

Zawsze musimy sprawdzić, czy miejsce, pod które zamierzamy podłożyć podstawki samochodowe nie jest przypadkiem skorodowane. Musimy być pewni, że miejsce podłożenia nie jest zniszczone ani popękane. Wtedy mogłoby dojść do kolejnych uszkodzeń, a tym samym do przewrócenia się samochodu.

Gdzie kupić podstawki samochodowe?

Najlepiej podstawki samochodowe zakupić w sklepie stacjonarnym z akcesoriami do aut. Duży wybór jest również w sklepach internetowych. Do znanych producentów należą: NEO, Geko, Awtools, Tony i inni.

Najlepsze podstawki samochodowe
Najlepsze podstawki samochodowe

Cena podstawek samochodowych

Ceny podstawek samochodowych mogą się różnić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz w zależności od producenta. Za najtańsze możemy dać już 20 zł, ale co z ich jakością? Dobre modele rozpoczynają się od 70 zł. Kotują nawet do 200 zł. Dostępne są też w różnych kolorach.

Podstawki samochodowe – opinie

Jakie są Wasze opinie na temat podstawek samochodowych? Są dobre do codziennego użytku? Wy ich używanie? A może jesteście przeciwnikami? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Podstawki samochodowe / Ranking najlepszych

Jeśli nadal nie wiesz jakie produkt będzie dobry? Sprawdź stworzony przez nas ranking najlepszych podstawek samochodowych. Są w nim tylko dobrej jakości i polecane produkty.

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

« ||

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *